A ding eredete
A ding 3500-4000 vvel ezeltt rkezhetett az ausztrl kontinensre. A legrgibb ding fosszlia 3450 ves. Ez ppen annak a kornak felel meg, amikor az els ding brzolsok kszltek a barlangfalakon. Tazmnia szigetn – amely kb. 10 000 ve szakadt el a kontinenstl – soha nem ltek dingk. A legfrissebb DNA-tesztek eredmnye szerint a ding 135 000 vvel ezeltt alakult ki, s a Fld els domesztiklt kutyja volt, a farkast is megelzve. A dingban olyan genetikai „markert” talltak, amely a farkasban nincs jelent: teht kt klnbz fajrl beszlhetnk. Az ausztrl kutatk mindezek alapjn azt lltjk, a ma ltez tbb szz kutyafajta kzs se nem ms, mint a ding.
Pillanatnyilag kt tudomnyos elkpzels ltezik, hogyan rkezett a ding Ausztrliba. Az egyik szerint a ding kzvetlen sei az Indus foly deltjnl, Indiban ltek, s Timoron keresztl, indiai kereskedk rvn kerltek az ausztrl kontinensre. A msik elkpzels szerint a ding sei Dlnyugat-zsiban elterjedt, flvad kutyk voltak, s tengerszek trsaiknt jutottak Ausztrliba.
Az viszont mr biztos, hogy a ding nagyra becslt trsa volt az ausztrl slakosoknak, az „abknak”. Egytt ltek, ettek s vadsztak. A dingkat gymelegtnek, hulladkeltakartnak, vadsztrsnak s testrnek hasznltk. Az slakosok egy-egy klykt vettek ki a vad almokbl, de a kutyk – amikor elrtk a nemi rettsget – ksbb visszatrtek a vadonba. A klykket gyakran az abo asszonyok szoptattk. Bruce Jakobs, a Dingo Farm tulajdonosa birtokban van egy 1890-ben kszlt veg negatvnak, amelyen egy slakos kt ding klykt szoptat.
A fajtatiszta ding
Amita a fehr ember betette a lbt az ausztrl kontinensre, a dingk domesztiklt, eurpai kutykkal keresztezdtek. Az ausztrl kormny 1920 s 1970 kztt betiltotta a nmet juhszkutya importlst, mert attl fltek, hogy a dingval val keresztezdsbl egy „szuper birkagyilkos” kutyafajta jn ltre.
A ding valsznleg a vilgon a legtbbet kutatott kutyafajta. Az ausztrl kormny tbb szervezetet s alaptvnyt is ltrehozott, hogy a ding eredett, viselkedst s a krnyezetvel val kapcsolatt kutassk. A tudsok Kzp-Ausztrliban 1300, a keleti rszen 300 ding koponyjt mrtk le. A kontinens kzps rszn a megvizsglt egyedek 90 szzalka, mg keleten csak 25 szzalka bizonyult fajtatisztnak. Tudsok egy csoportja nyolc kvetelmnyt llaptott meg, amelynek egy fajtatiszta ding koponyjnak meg kell felelnie, hogy megklnbztethessk a hibrid egyedektl. A gazdk tbbsgnek egyltaln nem tetszett az a gondolat, hogy elhallozott kutyjuk tetemt kifzzk, hogy a koponya megvizsglhat llapotba kerljn. Radsul menet kzben kiderlt, hogy a mintnak hasznlt ding fosszlia egy klyk koponyja volt, ezrt nem is felelt meg teljesen viszonytsi alapnak.
A fajtatiszta ding meghatrozsban 1995 szeptemberben kvetkezett be az ttrs, amikor rjttek, hogy computertomogrffal l dingk koponyjt is lehet tanulmnyozni. De ennl is jobb mdszernek bizonyult a New South Wales Egyetem DNA-tesztekre alapozott kutatsa. A hatvan ding vrbl, nylbl illetve brbl vett mintk alapjn olyan genetikai „markerra” bukkantak, amely teljesen klnbz a dingkban s ms kutykban, ezrt alkalmas a fajtatisztasg meghatrozsra is. Ahhoz, hogy egy egyedet fajtatiszta dingnak nyilvntsanak, amelynek legalbb t genercin bell nincs kutya se, tz ilyen „markert” kell tallni.
Csaldban l, nem falkban
Termszetes krnyezetben a ding egyedl vagy kis csaldi csoportokban l, a tbbi vadkutyval ellenttben, amelyek falkban lnek. A dingk pontosan behatrolt terleten lnek, amelyet ritkn hagynak el, de idnknt megosztanak ms csoportokkal is, ha egyttmkdnek egy nagyobb zskmny elfogsban. A terlet nagysga attl fgg, mennyi tpllkot tud biztostani a dingknak. Egy szilrd rangsor csoportban kizrlag az alfa hm prosodik az alfa nstnnyel. A ding szukk vente egyszer tzelnek, ltalban mjus s jlius kztt, a klykk pedig jlius s szeptember kztt szletnek. A terhessg a kutyhoz hasonlan 63 nap. A tzels alatt a kanok tesztoszteron szintje jelentsen megn. Mindkt szl kiveszi a rszt a klykk nevelsbl. Egy alomban ltalban t klyk szletik. Kthetes korukban az anya tpllkot klendezik a kicsiknek, s hromhetesen mr elhagyhatjk az odt kisebb kirndulsokra. Ekkor mr kpesek megenni a nylhst. Az apa segt tpllni a klykket, akrcsak a csoport tbbi tagja. Az od krli prda ldzse megengedett a klykknek, hogy gyakorolhassk a vadszatot.
A legtbb ding szne srgs-vrses, de vannak fekete-cser s krmszn egyedek is. A legtbb fajtatiszta ding lbn s farka vgn fehr foltok vannak. A cskos, barna, fekete-fehr vagy kk szn a hibridekre jellemz.
Hivatalos fajta
Az Ausztrl Kennel Klub (ANKC) 1993 novemberben hozta ltre az ausztrl ding nyilvntartsra alkalmas regiszter alapjait azokban az llamokban, ahol leglisan tarthat ez a kutyafajta. 1993-ban tbb mint 40 dingt szemrevteleztek, s elkszlt a hivatalos fajtalers. Ezekkel az intzkedsekkel azonban nem egy jabb killtsi fajtt akartak ltrehozni, hanem megmenteni a fajtatiszta dingt a kihalstl.
A ding kedvencknt is tarthat, de ennek az az egyik felttele, hogy a klyk hathetes korban kerljn gazdjban, mert csak gy alakulhat ki a megfelel ktds.
A dingk elads, importlsa Ausztrlia hatrain kvlre tilos. |